Voda - základ života

Voda je pro naše tělo absolutně nezbytná. Naše tělo obsahuje až 70% vody, kterou je třeba doplňovat, vzhledem k tomu, že si netvoříme rezervy. Každá tkáň, orgán, systém i jednotlivé buňky fungují pouze v tekutém médiu. Cirkulace krve nutně potřebuje vodu, taktéž sluch, zrak, močové, trávicí a další funkce jsou nemyslitelné bez vody. Voda pomáhá zbavit se organismu škodlivých odpadových produktů. Bez vody bychom nemohli polykat, mrkat, mluvit, na jejím množství v těle závisí zdraví, všechny fyziologické, ale i psychické funkce a tím i např. dobrá nálada.  

Naučme se pravidelně pít, ještě než přijde žízeň!

Kolik pít?

K jídlu patří i pití. Děti mívají velkou žízeň, naopak s přibývajícím věkem se pocit žízně snižuje. Nejen hlad, ale i nedostatek tekutin brání dobrému výkonu zvláště u dítěte. Nemůže se pak soustředit na vyučování a začne „zlobit“. Často chybujeme už u snídaně (sladkosti, jen přeslazený čaj, kola). Hladina cukru pak stoupne rychle a vysoko a znovu stejně rychle klesne. Možná, že i paní učitelka snídala jen oslazenou černou kávu a je v podobné situaci. Řešení je jednoduché – zdravá, vydatná, ale málo sladká snídaně a dostatek tekutin po celý den. 

Kolik tedy pít?
Kojenec musí denně přijímat 120 – 180 ml tekutin na 1 kg své hmotnosti.
Děti od 1 do 6 let potřebují 100 – 125 ml tekutin na 1 kg hmotnosti
do 12 let pak 70 - 100 ml tekutin na 1 kg hmotnosti 
Starší děti a mládež 40 – 60 ml tekutin na 1 kg hmotnosti 
Dospělí 20 – 45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti 

Vezmeme-li si dospělou ženu vážící 70kg dojdeme k celkovému číslu 1,4 – 3,15 litru tekutin denně. Ovšem z hlediska zdravého životního stylu je spodní hranice nevhodná a doporučení se pohybují kolem 2,5 – 3,0 litry tekutin denně.

Co pít?
Nejlepší proti žízni je stolní voda, balená voda nebo minerálka. Tyto tekutiny nedodávají žádné kalorie. Přírodní ovocné nebo zeleninové šťávy, ředěné dvěmi až třemi díly vody nebo čaje jsou velmi osvěžující. V čaji nebo v kávě dostává voda různé zabarvení a chuťové vlastnosti. S cukrem nebo s mlékem se již stává kalorickým nápojem. V poslední době se prosazuje pití zeleného čaje – osvěží, povzbudí, chrání před předčasným stárnutím, aterosklerózou i některými nádory. 

Pro děti je vhodný slabší čaj, ochucený pomerančovou nebo citrónovou šťávou, případně lžičkou medu, ale i pestrá škála ovocných čajů a některé jednodruhové čaje bylinkové. Děti je vhodné navykat především na ovoce a zeleninu, ne na sladkosti a slazené nápoje, kde převažuje rafinovaný cukr. Celé ovoce je zdravější než samotné ovocné šťávy, které jsou ochuzeny o vlákninu. Také víme, že vitamín C se při mixování a na vzduchu rychle ničí.

Balené vody – jak si z nich vybrat?
Balených vod je více druhů – např. kojenecká, stolní, balená pitná, sodová, minerální přírodní stolní,…. 
Nejkvalitnější a vhodná ke stálému pití je voda s označením „kojenecká“ nebo „stolní“ 
Druhy minerálních stolních vod střídejte a nikdy jich nepijte více než 1 l, pro kojence nejsou vhodná vůbec. 
Upřednostňujte vody s kratší záruční lhůtou a kupujte je v obchodech, kde jsou vhodně skladovány (v chladu a temnu) 
Všímejte si minerálového složení vod na etiketě. Optimální hodnoty jsou: 


Vápník (Ca): 40 – 80 mg/ l 
Hořčík (Mg): > 20 mg/ l 
Draslík (K): > 1 mg/ l 
Sodík (Na): < 20 mg/ l 
Chloridy (Cl - ): < 25 mg/ l 
Sírany (SO 2- ): < 240 mg/ l 
Dusičnany (NO 3 ): < 10 mg/ l 

Jak tedy nejlépe zajistit pitný režim?

Celodenním popíjením vhodného nápoje po malých dávkách. 

Co to znamená? V podstatě to, že během celého dne, tj. od rána do večera, se ve víceméně pravidelných intervalech, asi jednou až dvakrát za půl hodiny, vypije jeden nebo dva doušky nápoje, maximálně však 0,2 litru. Tímto způsobem se zabezpečí plynulá dodávka tekutin do organismu. Při jídle může být tato dávka i vyšší i častější. 

Nedostatek tekutin, zvláště je-li plíživý a dlouhodobý se projevuje „pouze“ častějším bolením hlavy, změnou nálad, většinou k horšímu, a jinými „drobnými“ potížemi, ale vliv takového stavu na organismus a jeho zdraví z dlouhodobého hlediska je vyloženě škodlivý.

Proto se běžte honem napít.